Logo AS Parking - Parkovací systémy, vstupenkové systémy

Poptávka / Zpráva

Rozměry parkoviště a rozměry parkovacího stání

23.04.2024
Plánujete stavbu parkoviště v rámci budovy nebo svého areálu? Pak vás jistě zajímá, co stanovuje stavební zákon pro parkovací stání a parkovací systémy. Ať už se rozhodnete pro venkovní parkoviště, podzemní parkoviště nebo dokonce parkovací dům, platnou legislativu je vždy třeba dodržet.

Šířka parkovacího stání

Pro rozměry parkovacího stání existuje celá tabulka rozměrů, kde se navíc šířka parkovacího stání odvíjí od řazení vozidel v určitém úhlu (tabulka Rozměry parkovacího stání pro osobní a lehká nákladní vozidla). U krajních stání navíc musí být dodržen tzv. bezpečnostní odstup. Obecně však můžeme říci, že základní rozměry parkovacího stání jsou 2,5 x 5 metrů. 

Dle stavebního zákona pak musí být na každém parkovišti určitý počet parkovacích míst vyhrazených pro invalidy (např. na parkovišti od 2 do 20 stání musí být ze zákona 1 parkovací místo pro držitele ZTP či ZTP/P. Šířka parkovacího stání pro invalidy je pak 3,5 x 7 metrů. 

Zejména na soukromých parkovištích se dnes často setkáváme i tzv. s vyhrazenými místy, např. pro rodiny s dětmi a kočárky. Speciální parkovací místa mohou být vyhrazena také pro vozidla s LPG a CNG pohonem, pro dobíjení elektromobilů, pro minivozy do určitého rozměru atd. Součástí parkoviště mohou být i speciální místa pro motocykly nebo stání pro jízdní kola či elektrokoloběžky.

Při stavbě parkoviště je vždy třeba myslet na stavební zákony. S nimi vám ale určitě pomůže projektant, který se nejlépe vyzná v rozměrech parkovišť, parkovacích stání i dalších důležitých bodech. Dobrá zpráva je, že na parkovací systémy se žádný zákon nevztahuje.