Logo AS Parking - Parkovací systémy, vstupenkové systémy

Poptávka / Zpráva

Automatické parkovací systémy

Parkovací systémy AS Parking představují ucelený komplex nástrojů k automatickému a vysoce efektivnímu výběru parkovného. Od skvěle funkčně a ergonomicky řešených vjezdových a výjezdových terminálů přes bezporuchové a velmi rychlé parkovací závory až po uživatelsky přehledné a přívětivé automatické pokladny. A to vše, celý automatický parkovací systém, v moderním a střízlivém designu.

Použití kvalitních, zejména nerezových materiálů, zaručuje perfektní vzhled po velmi dlouhou dobu včetně venkovních a extrémních aplikací. Nedílnou součástí automatického parkovacího systému je intuitivní, přehledné a přitom velmi komplexní softwarové řešení nabízející veškeré informace, které jsou i pro operátora nebo provozovatele důležité. Samozřejmostí je pak zachování maximální flexibility a otevřenosti pro individuální požadavky a zejména pro případnou spolupráci s jinými systémy uživatele.

Často se nás ptáte

 

Co je to automatický parkovací systém od AS Parking?

Samoobslužný parkovací systém je soustava několika automatických a parkovacích zařízení – zpravidla dvou závor, dvou terminálů a pokladny – zpravidla umisťovaných na parkoviště, jejichž účelem a cílem je automatická a člověkem neřízená kontrola parkoviště nebo jiného střeženého objektu.

Parkovací systém je plně autonomní jednotkou, která obslouží zákazníky v průběhu návštěvy parkoviště od začátku až do samotného konce. Závora se po vyjmutí lístku otevře a umožní průjezd. Parkovné uhradí zákazník u parkovací pokladny buď hotovostí nebo platební kartou. Po vložení lístku u výjezdové terminálu se závora automaticky otevře a umožní odjezd z parkoviště.

Mezi jeho hlavní výhody patří rychlost a pohodlí při odbavování lidíjednoduchost placení a téměř nulová potřeba dalších lidí, kteří by se o chod parkoviště museli starat (mimo občasný servis a údržbu), typicky třeba člověka sedícího na vrátnici.

 

Z čeho se parkovací systém skládá?

Nejběžnější automatický parkovací systém se skládá z dvou automatických závor (na vjezd a výjezd), dvou terminálů (na vjezd a výjezd) a automatické pokladny.

Vedle těchto základních komponentů instalujeme klientům velmi často také:

 

Kde se nejčastěji využívají parkovací systémy?

Prakticky všude v objektech a areálech, kde je potřeba kontrolovat vjezd, přítomnost a výjezd vozidel, přičemž provozování vrátnice bylo neefektivním, nákladným a nevhodným řešením. Nejčastěji se s parkovacími systémy setkáte:

 • na parkovištích rozlehlých nákupních center a obchodních domů;
 • na soukromých i veřejných parkovištích poblíž městských center;
 • parkovacích domech;
 • sportovních stadionů či kulturních center;
 • nemocnic a dalších zdravotnických zařízení;
 • poblíž hotelů a ubytoven.
 

Jaká je cena automatického parkovacího systému?

Cena automatického parkovacího systému se odvíjí od navolené konfigurace a je vždy ušita na míru konkrétnímu klientovi a jeho požadavkům.

Základní a jednoduchý parkovací systém, jehož součástí budou dvě standardní závory, vjezdový a výjezdový terminál a obsluhovaná pokladna, vždy bude výrazně levnější. Cena komplexnějšího parkovacího systému doplněného o další vjezdovou závoru, dvě automatické pokladny, zařízení na čtení SPZ a případně také navigační systém na parkoviště se bude pohybovat mnohem výš.

 

Potřebuji na své parkoviště jednu, nebo dvě závory?

Záleží vždy na konkrétním parkovišti a na vašich požadavcích. Při návrhu automatického parkovacího systému a počtu závor je třeba přihlédnout k dispozicím parkoviště, k jeho rozměrům, možnostem (např. kam je možné umístit vjezd a výjezd), ale také ke způsobu placení, četnosti provozu či absolutní vytíženosti.

Rádi vám navrhneme individuální řešení přímo pro vaše parkoviště, kde všechny tyto faktory zohledníme. Doporučíme vám funkční kombinaci závor včetně vjezdového, resp. výjezdového terminálu a podle požadovaného způsobu placení také typ platebního automatu nebo plně automatickou pokladnu.

 

Na co mít v parkovacím systému rozpoznávač registračních značek?

Zařízení na rozpoznávání SPZ jsou v každém případě velmi dobrým pomocníkem pro parkoviště se samoobslužným parkovacím systémem hned z několika důvodů:

 • zaručují maximální bezpečnost a kontrolu parkoviště (jelikož zařízení váže parkovné ke konkrétní registrační značce, omezuje podvody např. s opakovanými výjezdy bez placení);
 • zajišťují pohodlnější a plynulejší pohyb po parkovišti pro zákazníky (v případě odjezdu do vymezeného doby nemusí zákazník platit u pokladny, ale stačí mu přijet k výjezdu a zařízení samo načte a zkontroluje SPZ společně s parkovacím poplatkem);
 • v ojedinělých případě lze záznamy o registračních značkách využít ke zpětnému dohledávání a kontrole (typicky při krádežích vozidel).
 

Co je dobré si promyslet před instalací parkovacího systému?

 1. Mám možnost umístit dvě samostatné závory pro vjezd a výjezd, nebo nemám dostatek prostoru a tudíž je nutné využít jednu automatickou závoru s obousměrným provozem?
 2. Bude parkoviště sloužit pouze jednorázově platícím (veřejná parkoviště se zpoplatněným parkováním), abonentům (parkoviště pro předplatitele parkovacích míst obytných domů), nebo kombinaci obojího (typicky parkovací domy s parkováním pro veřejnost a možností předplacení pro firmy)?
 3. Chcete zpoplatnit parkoviště jednorázově za vjezd, nebo na základě doby strávené na parkovišti?
 4. Jestliže máte v plánu parkovné zpoplatnit jednorázovou platbou, bude zákazník platit při vjezdu nebo při výjezdu?
 5. Přáli byste si řešit platbu parkovného jen v hotovosti (mincemi a bankovkami), nebo nabídnete i bezhotovostní způsob platby za parkování (pomocí bankovní karty nebo aplikací v telefonu)?
 6. Stavební úpravy na parkovišti mají být pouze dočasné, nebo trvalého charakteru? Parkovací systém a jeho jednotlivé komponenty umíme umístit na jednoduše přemístitelné ocelové ostrůvky, ale dokážeme zajistit i běžné stavební práce pro dlouhodobé využití na jednom místě.

Samoobslužný parkovací systém – náhrada za vrátnici

Automatické parkovací systémy vyžadují po klientech minimum povinností a jsou plně soběstačnou a samostatnou jednotkou pro velká i malá parkoviště, která dokáže operovat po velmi dlouhou dobu téměř bez jakýchkoliv zásahů člověkem.

V objektech s nižší mírou zabezpečení, kde není potřeba kontrolovat každý průjezd, se člověkem ovládaná vrátnice příliš nevyplatí. Jejich místo pohodlně zastoupí právě samoobslužné parkovací systémy, a to zpravidla na místech s vysokou fluktuací aut, jejímž důsledkem bývá nedostatek parkovacích míst.

Co všechno je součástí automatického parkovacího systému?

Pro zákazníky není nic pohodlnějšího, než funkční samoobslužný parkovací systém. Parkovací systém od AS Parking je komplexním řešením pro kontrolu přístupu na parkoviště. Navrhneme pro vás moderní automatický parkovací systém složený z těchto komponentů nebo z jejich různých kombinací:

Jak funguje samoobslužný parkovací systém

Automatický parkovací systém povolí vjezd jakémukoliv autu s vytisknutím parkovacího lístku u vjezdového terminálu a otevřením vjezdové závory. Samotný vjezd na parkoviště je většinou bezplatný, avšak doba parkování bývá časově omezená nebo zpoplatněná.

Před odjezdem z parkoviště je nutné nechat načíst lístek u parkovací pokladny, u které je zákazníkovi automaticky vypočítán poplatek za parkování. Výjezd z parkoviště je umožněn až poté, co je poplatek zaplacen. V opačném případě zůstane závora v dolní pozici.

Při opouštění parkoviště zákazník pouze načte parkovací lístek u výjezdového terminálu. U komplexnějších samoobslužných parkovacích systémů tuto akci nahrazuje kamera s rozpoznáváním registračních značek, která zkontroluje SPZ. Pakliže je všechno v pořádku, výjezdový terminál povolí odjezd a otevře výjezdovou závoru. Co se týče běžných a každodenních procesů, nemusí se o ně provozovatel parkoviště téměř vůbec starat.

Je nutné starat se o automatický parkovací systém?

Při provozování samoobslužného parkovacího systému nemizí potřeba ho pravidelně kontrolovat, udržovat v dobrém provozním stavu a v případě jakýchkoliv poruch servisovat. Na větší a složitější problémy máme v AS Parking k dispozici servisní a technický tým, který k vám kdykoliv dorazí a poradí si s jakýmkoliv problémem.

Na druhou stranu, záležitosti vzniklé klasickou činností parkovacího systému je schopen provozovatel sám bezpečně a bez problémů vyřešit. Např. na vysoce vytížených parkovištích je potřeba pravidelně sledovat automatické pokladny a jejich zásobníky na bankovky a mince. Ty se mohou během dne buď naplnit (takže je nutné peníze z pokladny vybrat), nebo v nich některé mince či bankovky začnou chybět (pak se musí pokladna doplnit).

Mám zájem o realizaci parkovacího systému v Brně nebo kdekoliv jinde

Přestože na naše samoobslužné parkovací systémy, závory na parkoviště a další zařízení pro kontrolu přístupu narazíte nejčastěji v Brně (v jehož blízkosti se nachází naše centrála), provádíme realizace v rámci celé České republiky a dokonce i v zahraničí. V případě zájmu nás prosím kontaktujte prostřednictvím formuláře.

Jak zvolit automatický parkovací systém

Při výběru samoobslužných parkovacích systémů je dobré si promyslet několik důležitých bodů:

 • Kolik chci do automatického parkovacího systému investovat?
 • Potřebuji umožnit vjezd na kartu nebo čip (např. pro zaměstnance) nebo stačí pouze tisk parkovacího lístku?
 • Potřebuji kompletně automatizované parkoviště bez lidské obsluhy?
 • Jak velký pohyb vozidel na parkovišti očekávám? Kolik vozidel za minutu je potřeba odbavit?
 • Chci, aby automatický parkovací systém dokázal také rozpoznávat SPZ?
 • Potřebuji také zařízení pro samoobslužnou platbu? Preferuji platbu v hotovosti, nebo i platební kartou, popř. bezkontaktně?
 • Chci navigační systém s LED signalizací (obvykle u podzemních parkovišť)?

Automatické parkovací systémy od AS Parking jsou schopné vyhovět jakémukoliv požadavku. Neváhejte a kontaktujte nás: navrhneme vám dokonalý parkovací systém na základě vašich požadavků, se kterým bude vaše parkoviště bezpečné a pro návštěvníky či zaměstnance přívětivé.

Co vám a vašemu parkovišti přinese automatický parkovací systém od AS Parking?

 • Dokonalou kontrolu nad pohybem vozidel a vytížeností parkovacích míst.
 • Pohodlné kasírování částek za parkování.
 • Nebudete muset zaměstnávat obsluhu parkoviště. 
 • Omezení vjezdu či výjezdu vozidel na základě vašich požadavků.
 • Dokonalé zabezpečení parkoviště ve dne i v noci.

Proč parkovací systém od AS Parking?

 • Máme více než 25 let zkušeností.
 • Neustále vyvíjíme nové technologie a inovujeme produkty pro realizaci těch nejmodernějších přístupových systémů. 
 • Nabízíme komplexní řešení samoobslužného parkovacího systému od návrhu přes realizaci až po servis a technickou podporu v případě potíží.
 • Většinu našich komponentů a softwaru lze vzájemně kombinovat pro nejlepší možný výsledek.

Jak kontrolovat malá i velká parkoviště? Nejlépe parkovacími systémy

Ve výsledku není tak důležité, jak velké parkoviště potřebujete kontrolovat. Ať už plánujete samoobslužný parkovací systém pro zákazníky veřejných parkovišť, parkovišť u obchodních center, nemocnic, hotelů nebo třeba parkovacích domů, kvalitní automatické parkovací systémy se postarají o vše důležité:

Pro dokonalou kontrolu parkoviště (malého i velkého) se vám bude hodit široká nabídka našich automatických parkovacích systémů. Ty pro vás sestavíme na míru dle individuálních požadavků a potřeb vašeho parkoviště, třeba právě s ohledem na jeho velikost, vytíženost, způsoby přístupů apod.

Nesmírnou výhodou moderních parkovacích systémů je, že dnes dokážou zcela nahradit lidskou ostrahu parkoviště. Díky jejich instalaci tak můžete ušetřit zbytečně vynaložený čas, energie i peníze.

V případě potřeby nebo poruchy jsou naše zařízení podporována nonstop telefonickou linkou a servisem.

Parkovací systémy jsou vhodné pro:

Veřejné parkování

Automatické parkovací systémy jsou vhodným nástrojem pro regulaci parkování, také vhodně nastavený tarif dokáže omezit přeplněnost parkovišť a nabídnout volnou kapacitu v exponované časy. Parkování je vysoce ziskové odvětví, při zavedení parkovacího systému místo ručního výběru parkovného se výnosy z parkování navyšují zpravidla 2x až 5x.

Obchodní centra

Každé obchodní centrum profituje z toho, pokud nabízí pro své zákazníky dostatek parkovacích míst. Pokud je obchodní centrum v blízkosti veřejného dopravního uzlu (autobusové nebo vlakové nádraží, MHD, metro), zpravidla slouží k odstavení vozidla během pracovní doby, případně delších pracovních cest. Instalace smoobslužného parkovacího systému s vhodně nastavenou dobou parkování zdarma v kombinaci s možnými dalšími slevami z parkování zamezí odstavování vozidel na parkovištích obchodního centra. Automatické pokladny umožňují platbu v hotovosti i pomocí platební karty.

Nemocnice

Areály nemocnic většinou bojují s nedostatkem parkovacích míst uvnitř areálu. Automatický parkovací systém zajistí plně kontrolovaný vjezd pacientů a hostů nemocnice na předem definovaný krátký čas, s následnou progresivní sazbou, která reguluje počet vozidel v areálu. Provozovatel má přesný přehled o počtu vozidel jednorázových návštěvníků i abonentů (personálu), má možnost měnit průběžně nastavení systému, včetně povolené kapacity. Máme dlouholeté zkušenosti z nemocnic různých velikostí – vždy s překvapivě velmi krátkou návratností investice.

Hotely

Areály hotelů a penzionů chtějí nabídnout svým hostům jednoduché parkování přímo u objektu. Hotelové parkoviště může být ziskové, například při využití hotelu k obchodním jednáním, návštěvám baru, restaurace, wellness, atd. Hotelové parkoviště od naší firmy jsou využívány a oceňovány mnoha významnými hotely např.: Continental, Holiday Inn, Park Inn, atd.

Parkovací domy

Letiště, nádraží nebo autobusové nádraží, všechna tato odvětví potřebují rychlé a spolehlivé parkoviště pro zákazníky, kteří nemají čas hledat parkovací místo. Automatický parkovací systém nabízí přesné sledování obsazenosti a informací pro zákazníka, včetně navigace na konkrétní místo. Provozovatel má kompletní přehled o vytíženosti parkoviště, stavu jednotlivých zařízení a pokladen, včetně dálkového ovládání všech částí.

Vybrané reference